Kulebiak to potrawa kuchni kresowej. Duży, pieczony pieróg nadziewany farszem z mięsa (czasem z ryb) z dodatkiem jarzyn, ryżu i przypraw.
- ciasto na kulebiak: 1/2 kg mąki, 1 szklanka mleka, 20 g drożdży, 1 czubata łyżka margaryny, 2 łyżki oleju, 1 płaska łyżka stołowa cukru, 1 łyżeczka soli,
- farsz: 1/2 kg kiszonej kapusty, 1/4 kg pieczarek, 1 duża cebula, 3 łyżki oleju, 1 łyżeczka pieprzu, a także: 1/4 kostki masła, 1 żółtko
Drożdże rozrabiamy w ciepłym mleku i mieszamy z margaryną, olejem, cukrem i solą. Na koniec dodajemy mąkę, szybko zagniatamy ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.
Przygotowujemy farsz na kulebiak: Umyte i dość drobno pokrojone pieczarki podsmażamy na odrobinie oleju, zdejmujemy z patelni. Szklimy posiekaną cebulę. Osobno podsmażamy przez parę minut pokrojoną kapustę, dodajemy do niej pieczarki i cebulę, mieszamy, doprawiamy pieprzem i solą do smaku i studzimy.
Gdy ciasto wyrośnie (powinno podwoić swoją objętość), wyjmujemy je na posypany mąką blat i starannie wyrabiamy. Cała operacja powinna trwać kilka minut, ciasto powinno być puszyste – nie należy dodawać do niego już więcej mąki. Na zakończenie kroimy je na drobne kawałki, formujemy kulki wielkości dużej śliwki – ciasto cały czas będzie rosło. Z każdej z kulek robimy placuszek, na który nakładamy kopiastą łyżkę farszu, zlepiamy brzegi, obtaczamy w roztopionym maśle i układamy w niedużej tortownicy, dociskając jeden pasztecik do drugiego. Najpierw formujemy krąg zewnętrzny, a następnie wypełniamy środek.
Cały kulebiak z wierzchu smarujemy żółtkiem i wstawiamy do nieco rozgrzanego już piekarnika. Zwiększamy temperaturę do 180 st.C i pieczemy 40-45 minut.
Wyjmujemy z piekarnika, gdy się zarumieni – nieco wcześniej, jeśli planujemy podgrzanie go bezpośrednio przed podaniem. Po wyjęciu z piekarnika nakrywamy serwetką. Kulebiak podajemy w całości, na ciepło lub na zimno, jako dodatek do barszczu. Poszczególne paszteciki powinny bez problemu dać się oderwać od pozostałych rękoma. Kulebiak najlepiej zjeść zaraz po upieczeniu, w każdym razie tego samego dnia – następnego dnia wygląda równie efektownie, ale nie jest już tak smaczny. Można też zrobić farsz pieczarkowy: drobno posiekane grzyby podsmażamy na patelni z dodatkiem cebuli, soli i pieprzu. Inne rozwiązanie to kulebiak jajeczny. Wówczas przygotowujemy farsz z 10 ugotowanych na twardo jajek, które siekamy z dodatkiem natki lub dymki, soli, pieprzu i jednej łyżki masła.
0 komentarzy